Tasarım Tescili

Tasarım, bir ürünün tümü veya bir parçasının, çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür. Endüstriyel Tasarım tescil başvurusunun yapılabilmesi için ürünün aşağıdaki kriterlere uyması gerekmektedir.

Yenilik

Endüstriyel Tasarımlarınızın koruma altına alınabilmesi için öncelikle dünyada yeni olması gerekmektedir. Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise, o tasarım yeni kabul edilir. Tasarım, başvuru tarihinden önceki on iki ay içerisinde tasarımcı veya halefi veya bu kişilerin izni ile üçüncü bir kişi tarafından kamuya sunulur veya tasarımcı veya halefleri olan kişilerin suistimali sonucu kamuya sunulursa, endüstriyel tasarım yeniliği etkilenmez.

Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilir. Endüstriyel tasarım tescili 5 yıl için yapılır ve 5 yıllık süreler halinde 25 yıla kadar uzatılabilir. 25 yıldan sonra endüstriyel tasarım ürünü herkesin kullanabileceği bir ürün haline gelir. Tasarımlarınızın koruma altına alınabilmesi için ayrıca ayırt edici niteliğe de sahip olması gerekmektedir. Endüstriyel tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim ile bilinen herhangi bir endüstriyel tasarımın bu kullanıcıda yarattığı izlenim arasında belirgin bir farklılık olmasıdır.

DENT PATENT FARKI ile ürünlerinizi rahatlıkla koruma altına alabilirsiniz. Öncelikle ürünün genel bir araştırması yapılmaktadır. Ürünün benzerinin bulunmaması durumunda endüstriyel tasarım başvuru işlemlerine başlanmaktadır. Toplam tescil süresi ortalama 6-12 ay sürmektedir.

Endüstriyel tasarım başvuru işlemi 1 gün

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU İnceleme aşaması 3 ay

Endüstriyel Tasarım yayın tarihi 3 ay

 

Tescil belgesinin gelmesi 2 ay