Skip to main content

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

By Ekim 31, 2021Genel

Marka başvurusu yapabilmeniz için öncelikle markanızın araştırmasını yapmış veya bir marka tescil firması tarafından yapılmış olması sizin için oldukça önemlidir. TURKPATENT vekil firması tarafından araştırılan markanız konusunda uzman marka vekilleri tarafından yapılmakta olup, her ay yapılan marka başvuruları incelenerek, geçmiş zamanda markalaşmış kurumların TURKPATENT sınıf listesinin tamamı araştırılarak müsait olup olmadığı belirlenmelidir. Bu işlemlere ön araştırma denilmektedir. Bu ön araştırma yapılmadan başvurulacak olan marka başvurularında markanız ile ilgili ilerleyen dönemlerde oluşabilecek yada başka marka sahiplerinden gelebilecek itirazlar dolayısı ile markalaşma süreciniz sonlanabilir veya zor bir sürece girebilmektedir. Bu durumdan dolayı da hem zaman hem de maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. 

Bu araştırma yapılmış ve markanız tescil işlemi için müsait ise marka tescil başvurusu için gerekli olan evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Marka şahıs veya şahıslar için yapılacak ise başvuru yapan kişilerin kimlik bilgileri, adres bilgileri, telefon numaraları, başvuru bir marka tescil vekili veya ofisi tarafından yapılacak ise vekâletnamesi doldurulması gerekmektedir. Ortak bir marka için başvuru yapılacak ise gerekli evrakların haricinde vekâletnamenin üzerine tüm şirket ortaklarının imzalarının atılması gerekmektedir. Başvuru yapılacak olan marka bir logo veya işarete sahip ise bir örneği de diğer dosyalarla birlikte verilmesi gerekmektedir.

Marka şirket, kurum veya bunların bir arada bulunacağı başvuru şeklinde gerçekleştirilmek isteniyor ise şirket veya kurumun yetkili birini ataması gerekmektedir. Marka tescilinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan evraklara, atanmış olan yetkili kişinin imzalanmış olan vekâletnamesi, şirketin merkezini gösterir ticaret sicil evrakı, vergi numarası, vergi dairesi adı, şirketin faaliyet belgesinin bir örneğinin bulunması gerekmektedir. Logo veya şekilsel bir işaret bulunuyorsa eğer marka başvurusu için istenilen gerekli evrakların arasına bunlarında eklenmesi gerekmektedir.

Marka tescili başvurusunu şahıs olarak yapacak iseniz;

  • TC Kimlik Fotokopisi
  • Vekâletname (Marka başvurusu Dent Patent tarafından gerçekleştiriliyor ise; (Vekâletname için noter onayına gerek yoktur. TÜRKPATENT Kurumunda sizleri temsil edebilmemiz için gerekmektedir.)
  • Markanızın Örneği (Logo, İşaret vb.)
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont (Ödeme Dent Patent hesaplarına yatırılması gerekmektedir.)

Marka tescili başvurusunu tüzel kişi (Anonim veya Limited şirketi) olarak başvuru yapacak iseniz;

  • Vergi Levhası Fotokopisi
  • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
  • Markanızın Örneği (Logo, İşaret vb.)
  • Vekâletname (Marka başvurusu Dent Patent tarafından gerçekleştiriliyor ise; (Vekâletname için noter onayına gerek yoktur. TÜRKPATENT Kurumunda sizleri temsil edebilmemiz için gerekmektedir.)
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont (Ödeme Dent Patent hesaplarına yatırılması gerekmektedir.)

Marka tescili konusunda gerçekleştirilecek olan işlemleriniz ve  tescil işlemleri sırasında gerekli olan evraklar hakkında bilgi almak ve marka başvurusunu uzman ekibimiz yardımı ile gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Marka Temsilcimiz İle Görüşme Sağlayın
(1 Saat içerisinde Geri Dönüş)

Engin ( Marka-Patent Uzmanı)