Marka Tescili

Değerli şirket veya işletme sahipleri, tüm marka sahibi olmak isteyen müvekkiller, Marka Tescil işlemlerinde unutmamanız gereken en önemli husus TÜRKPATENT tarafından tescillenmemiş olan hiçbir marka yasal olarak sizlere ait olmamaktadır.

Siz işletme sahipleri, işletmenizi kurduğunuz gün itibari ile uğraştığınız tek şey tescillenmiş markanızı tanıtmak olurken bir başka işletme sahibi veya şahıs sizin ismini tescil etmiş veya siz tescillenmemiş markanızı tanıtmaya çalışırken tescil ettirmek üzere veya tescil ettirmiş olabilir. Markanızın tescili olması sizi oldukça zor durumda bırakacaktır. Markanın size ait olduğunu yasal olarak kanıtlayana kadar maddi ve manevi kayıplara uğrayabilirsiniz.  Ayrıca markanızı tescil ettirmenizin haricinde ticaret unvanınızı da tescil ettirmeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda, markanın tescilini erken davranarak tescil ettiren kişi veya kurum, yasal yollara başvurarak karşı tarafın Ticaret Unvanını değiştirtilebilmektedir. Markanın tescili önemlidir, yasal olarak miras bırakılabilir, satılabilir, devredebilir, markanın kendisi bile ticarete konu olabilir. Bu sebepten dolayı markanızın değerini bilmeniz gerekmektedir.

Şirketlerin veya işletme sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlıktan birisi de bilgisizlikten veya umursamamaktan dolayı kaynaklanan markanın ürün ve hizmetlerinin piyasaya sunulması, tüketici tarafından kullanılması ve piyasa da oldukça yoğun arz ve talep görmesinin ardından işletme sahiplerinin markasını tescil ettirmeye çalışması yaptığı en büyük hatadır.  Bu şekilde yapılması işletme sahipleri için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.  Bu sonuçların ortaya çıkmaması için yapacağınız en önemli işlem, markanızın, ürün veya hizmetlerinizi tüketiciye sunmadan önce markanızın tescilini gerçekleştirmek için TÜRKPATENT vekil firmaları ile veya TÜRKPATENT Kurumuna direkt olarak başvuru yaptırmanız gerekmektedir. TÜRKPATENT kurumuna yapılan başvuru da markanızı koruma altına resmi olarak alarak, markanızın bir başka kişi veya kurum tarafından tescil edilmesinin önüne geçmiş olursunuz. Ancak burada en önemli kriterlerden birisi de markanın tescili sonrasında marka takibidir. Marka tescili veya marka takibi konusunda hiçbir bilgi sahibi değil iseniz marka tescil firmaları veya marka vekilleri ile çalışmanızı önermekteyiz.

Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren tüm işletmeler ister hizmet sektörü olsun, ister ticaret sektörü, bir marka kullanmaktadırlar ve bu markaları sayesinde tüketicilere kendilerini tanıtmaktadırlar. Sevgili işletme sahiplerinin de en büyük yanlışı da burada baş göstermektedir. Markalarını önce tüketicilere tanıtarak gelir elde ettikten sonra markalarını tescil ettirmeyi düşünmeleri işletmeleri oldukça büyük zararlarla karşı karşıya getirmektedir.

Markalar tescil edildikleri an itibari ile 6769 sayılı sınai mülkiyet kanununa göre tescil eden sahibinin mülkiyetinde olacağını, tescil edilen marka üzerinde marka sahibi haricinde kimsenin hak vb. belirtemeyeceğini kesin olarak belirtmektedir. Sizin sahibi olduğunuz marka sadece TÜRKPATENT tarafından tescil edilebilir ve koruma altına alınır. TÜRKPATENT Kurumu haricinde hiçbir devlet kurum veya kuruluşunun markanızın tescil işlemi için herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Örnek vermek gerekirse “İşletmenizi kurdunuz, Bağlı bulunduğunuz Ticaret odasına da kaydınızı yaptırdınız. Dolayısı ile markanızı ilgili ticaret odasına kayıt ettirmiş olursunuz ve bu kayıt sadece sizin işletmenizi ilgilendiren bir durumdur.”Markanızı ilgilendiren bir durum söz konusu değildir.” Bir başka örnekle konuyu serpiştirecek olursak; “Esnaf ve Sanatkârlar Odası kayıt işlemi yaptırdınız. Bu yaptırmış olduğunuz kayıt hiçbir şekilde markanızı koruyamaz ve marka tescil belgesi yerine geçmez.”Sadece TÜRKPATENT tarafından tescili gerçekleştirilmiş markalar koruma altına alınarak hak sahibine hukuki olarak savunma hakkı doğurmaktadır.

Markanızın tescil işlemleri için “marka araştırma” işlemi yapılması gerekmektedir. Markanızın bir başkası tarafından tescilinin alınıp alınmadığını öğrenmek için uzman marka uzmanlarımız ile görüşme sağlayarak “Ücretsiz Marka Araştırma” işlemi yaptırabilirsiniz.